Turlarımızın genel sınıflandırması aşağıdaki gibidir;

 1. Trekking / Hiking
 2. Dağcılık / Tırmanış
 3. Aile Tatilleri
 4. Multi Aktivite
 5. Yaban Hayatı ve Safari
 6. Kayak

Turlarımızın göreceli zorluk dereceleri KOLAY (1), KOLAY – ORTA (2), ORTA (3), ORTA – ZOR (4),  ZOR (5), ÇOK ZOR (6), EKSTREM (7), EKSTREM + (8) olarak belirlenmiştir.

Turun zorluğunu etkileyen değişik etkenler vardır; gün sayısı, arazi, konaklama biçimi, yükseklik ve hava durumu. Bu etkenler değişken oldukları gibi, bu derecelendirme genel bir bilgi vermektedir. Derecelendirme sistemimizi oldukça açık yapmaya çalışmamıza rağmen, sizin alışkanlıklarınız, tecrübeniz ve ilgi alanlarınıza göre değişkenlik gösterebilir. Lütfen tur detay bilgilerini okuyunuz, aklınıza takılan herhangi bir soru için ofisimizi aramaktan çekinmeyiniz.

 1. TREKKİNG
 • KOLAY / KOLAY – ORTA (1-2): Sağlığı iyi olan birçok insan için uygundur. Bu turlar; düşük rakımda ve iyi, düzgün patikalarda temel yürüyüş ekipmanı ile yapılabilen kısa yürüyüşler içerebilir. Konaklamalar genel olarak pansiyon/otel ve ya mutfak hizmeti içeren konforlu kamp alanlarına sahiptir. Eşyalar araçlar ve ya taşıma hayvanları ile taşınır.
 • ORTA / ORTA – ZOR (3-4): Sağlığı ve kondisyonu iyi olan bireyler, hafta sonu yürüyüşü yapanlar için uygun olan bu turlar; gün içinde ortalama 2000 m. ve üstünde ki yüksekliklerde, iyi ve düzgün patika ve rotalarda kısa – orta yürüyüşler içerir. Bir günü zorlu ve uzun olabilir. Konaklamalar genel olarak pansiyon/otel ve ya mutfak hizmeti içeren konforlu kamp alanlarına sahiptir. Eşyalar araçlar ve ya taşıma hayvanları ile taşınır.
 • ZOR / ÇOK ZOR (5-6): Fiziksel olarak zorlayıcı olan bu tura gitmeden önce mutlaka bir antreman ve hazırlık süreci geçirmek gerekmektedir. Kar ve buzlu zeminlerde ve/veya yüksek irtifada geçen uzun süreli ekspedisyonlardır.
 • EKSTREM / EKSTREM + (7-8): En zorlu bu turlar, uzun ekspedisyon günlerinin olduğu izole alanlarda ve ekstrem yüksekliklerde geçerler. Buzul geçişleri geçirebileceği gibi, temel dağcılık bilgisine ve ekipmanlarına ihtiyaç duyar. Yüksek düzeyde kondisyon ve daha önce tecrübe edilmiş vahşi yaşam ve dağcılık deneyimi istemektedir.

2. DAĞCILIK / TIRMANIŞ

 • ORTA / ORTA – ZOR (3-4): Haftasonu yürüyüşçüleri gibi fit bireyler için uygundur. Orta irtifalarda kısa yürüyüş günleri ile uzun bir zirve günü barındıran turlardır. Yürüyüşler genelde düzgün patikalar ve rotalarda gerçekleşir. Düşük eğimli kar geçişleri ya da kısa emniyet gerektirmeyen kolay kaya tırmanışı içerebilir. İp ve emniyet malzemeleri genellikle gerektirmez. Herhangi bir tırmanış tecrübesi istemez.
 • ZOR / ÇOK ZOR (5-6): Tura başlamadan önce hazırlık aşaması gerektiren, fiziksel olarak zorlayıcı turlardır. Düzenli olarak dağlara giden ve yürüyüş yapan bireyler için uygun olan bu turlar; basit kaya tırmanışı gerektiren arazilerde ve/veya uzun süreli yüksek irtifada geçebilir. Düşük eğimli kar yüzeylerinde ve buzul geçişlerinde ip gerektirebilir. Krampon ve buz kazması tecrübesine ihtiyaç duyulabilir ancak yoksa tur içinde yapılan eğitim ve uygulama yeterli olur.
 • EKSTREM / EKSTREM + (7-8): En zorlu bu turlar, uzun ekspedisyon günlerinin olduğu izole alanlarda ve ekstrem yüksekliklerde geçerler. Tırmanış, devamlı derin kar ve buz çatlakları ile düşük dereceli kaya ve/veya buz tırmanışı içerebilir. Yüksek düzeyde kondisyon ve daha önce tecrübe edilmiş vahşi yaşam ve dağcılık deneyimi istemektedir. Ön hazırlık istenebilir.

3. AİLE TURLARI

 • KOLAY / KOLAY – ORTA (1-2): 3-4 günlük bu turlarda ki aktiviteler kısa yürüşler, vahşi yaşam, çevre gezileri olabilir. Macera ve eğlence içerir. Herhangi bir deneyim aranmaz
 • ORTA / ORTA – ZOR (3-4): Fiziksel olarak fit ailelerin beğeneceği doğada, en az arka arkaya iki gün yürüyüş içeren ve belki gece kampına sahip turlardır. Bir gün mücadele gerektiren gün içerebilir.

4. MULTİ AKTİVİTE

Multi aktivite turlarımız, yürüyüş, bisiklet, koşu, rafting, kano, deniz kayağı, hedikli yürüyüş, tur kayağı ve diğer adrenalin sporlarını içerebilir. Bu yaz ve kış turlarının detaylarını mutlaka okuyunuz.

 • KOLAY / KOLAY – ORTA (1-2): Sağlığı iyi olan birçok birey için uygun, rahat tatillerdir. Tur süresince çeşitli aktiviteler içerirler ancak deneyim aranmaz.
 • ORTA / ORTA – ZOR (3-4): Fit bireyler ve düzenli spor yapan bireyler için uygun olan bu turlar, doğada olmayı ve adrenalin sporlarını tecrübe etmek isteyenler için uygundur. Bir çok turda önceden deneyim aranmaz.
 • ZOR / ÇOK ZOR (5-6): Yürüyüşçüler ve koşucular gibi devamlı aktif spor yaşamları olanlar için uygundur. Fiziksel olarak mücadele isteyen turlardır.

5. YABAN HAYATI ve SAFARİ TURLARI

Vahşi yaşam ve safari turları inanılmaz hayvanları yakından görebileceğiniz turlardır. Birbirinden farklı metodlarla yapılabilir; araç içinde hayvan göçü izlemek, bot ve ya deniz kayağı ile balina, penguen izlemek, kızaklı köpekler ile artik bölgede yol almak, yürüyerek dağ gorillerini izlemek gibi.

 • KOLAY / KOLAY – ORTA (1-2): Birçok sağlıklı bireyler için uygun olan turlardır. Herhangi bir deneyim aranmaz
 • ORTA / ORTA – ZOR (3-4): Fiziksel olarak fit bireyler (hafta sonu yürüyüşçüleri, bisikletçiler) için uygundur. Bir günü zorlu olabilir
 • ZOR (5-6): Fiziksel olarak mücadele gerektiren bu turlar için önceden hazırlık istenir.
 • EKSTREM / EKSTREM + (7-8): En zorlu bu turlarda, uzun ekspedisyon günleri izole alanlarda gerçekleşirler.  Yüksek düzeyde kondisyon ve daha önce tecrübelenmiş vahşi yaşam ve dağcılık deneyimi istemektedir.

6. KAYAK

Kayak turları başlıca Alp Disiplini, Snowboard, Kuzey Disiplini, Alp Tur Kayağı olarak çeşitlilik göstermektedir.

 • KOLAY / KOLAY – ORTA (1-2): Pistlerin olduğu, tesis imkanlı kayak bölgesine sahip, otel ve/veya pansiyon konaklamalı turlardır.
 • ORTA / ORTA – ZOR (3-4): Orta irtifalarda gerçekleşen başlangıç düzeyinde tur kayağı bilgisi gerektiren turlardır. Bir günü zorlu ve uzun olabilir. Konaklamalar genel olarak pansiyon/otel ve ya mutfak hizmeti içeren konforlu kamp alanlarına sahiptir.
 • ZOR (5-6): Tura başlamadan önce hazırlık aşaması gerektiren, fiziksel olarak zorlayıcı turlardır. Dağ evi, köy evi, pansiyon ve/veya çadır konaklamalı olabilir. Tur kayağı ve dağcılık bilgisi gerektirir.
 • EKSTREM / EKSTREM + (7-8): Çadır ve/veya dağ evi konaklamalı, uzun ekspedisyon günlerine sahip izole alanlarda gerçekleşir. İyi tur kayağı, çığ ve dağcılık bilgi ve tecrübesi gerektirir.