Gözünü doruklara dikmek CİDDİ İŞTİR !

DAĞ VE MACERA TURLARINA KATILMAK CİDDİ İŞTİR. SAKIN HAFİFE ALMAYIN.

Doğaya çıkmak, hele ki dağlara gitmek, gözünü doruklara dikmek CİDDİ İŞTİR. Dağın kolayı zoru, rahatı ve bedavası olmaz. Dağ ve macera seyahatlerinin karşılığında verdikleri başarı hissi, kendini gerçekleştirme tatmini öyle yüksektir ki tırmanma sürecini hafife alanları adeta kör eder. Riskli katılımcı profilleri de tam bu noktada ortaya çıkmaktadır. Özellikle büyük ve yüksek dağlara, egzotik dağlık coğrafyalara olan ilginin ülkemizde de gün geçtikçe artmakta olduğunu dağ-kültür ve macera turizmi sektörünün aktif bir paydaşı olarak bizler de talebi ve niteliğini sıkça gözlemliyoruz. Özellikle deneyim  düzeyi düşük katılımcıların uzak coğrafyalardaki büyük dağlara gitme hevesi servis sağlayıcıların ve acentelerin satış hevesini de artırmaktadır. Bu noktada da büyük dağların büyüsüne kapılan katılımcıların dikkat  etmesi gerekenleri bir öneriler listesi halinde belirtmek istedik:

 

 

DOĞRU TUR PLANLAMASI

 

– Yükseklere Uyum ve Doğru Tur Programı:

Çoğu zaman büyük dağlara gitmek isteyenlerin ya da macera dolu bir keşif etkinliği gerçekleştirecek katılımcıların, ”tırmanışa uyum sürecine” ve /veya “sağlıklı yerinde hazırlık / kontrol süreçlerine” gerekli zamanı ayırmakta tereddütlü davrandıklarını gözlemliyoruz. Özellikle deneyimi az katılımcıların çeşitli nedenlerle kısaltılmış programları sempatik buldukları görülmektedir. ( Kilimanjaro’ya tırmanmak, Everest Ana Kampına trekking ya da Elbrus Dağına çıkmak bir kaç günlük kısa bir tatil kaçamağı ile başarılabilecek etkinlikler değildir. Böyle dizayn edilmiş etkinliklerin başarısı ya tesadüftür ya da üstün fiziksel kapasite-sportif performans ve deneyim denkleminin maksimum limitindeki katılımcılarla mümkündür.
Böyle tur programlarına katılmak istiyorsanız, ideal sağlıklı bir programlama ile yapıldığından emin olunuz. Yüksek irtifaya bağlı fizyolojik değişimlere, son dakika krizlerinin nasıl bir zamanlama ile yönetileceğine dair bilgi edinin.

 

ÖNCE ORGANİZASYONUN TECRÜBESİNİ SORGULAYIN: TECRÜBEYİ Mİ SATIN ALIYORSUNUZ YOKSA DENEK OLARAK MI KULLANILIYORSUNUZ?

– Servis Sağlayıcılarının Etkinlik Programındaki Deneyimi:

Dağ ve macera turizmi özelleşmiş bir branştır. . Kendine has, doğaya bağlı ve doğadaki değişimler kadar aktif değişkenleri bulunmaktadır. Dağ ve macera turizmine konu olan etkinlikler diğer turizm branşlarındaki hizmet ürünlerine göre katılımcı için risk düzeyi çok daha yüksek etkinliklerdir. Nasıl ki pilotlar lisansı alacakları uçaklarla yolcularıyla uçmadan evvel , defalarca yolcusuz ya da simülatörlerle uçuyorlarsa , dağ ve macera turizmi ürünlerinin de  servis sağlayıcıları tarafından deneyimlenmiş, risk ve değişken haritaları çıkarılmış olması gerekmektedir. Büyük dağ ve macera etkinliklerine gitmeden önce servis sağlayıcınızın bu ve operasyonlardaki deneyimini, operasyonun daha önce kaç kez yürütülmüş olduğunu ve katılımcı geri bildirimlerini sorunuz.

– Tur Liderliği- Koçluk:

Dağ ve  macera turları, ekspedisyonlar hedef başarı odaklı etkinliklerdir. Bu etkinliklerin başarısında tur liderlerinin – rehberlerin önemi diğer turizm etkinliklerinden daha baskın bir biçimde ortaya çıkmaktadır.  Bu tarz turizm etkinliklerinde tur liderleri rehberliğin yanı sıra katılımcılar için koçluk yapabilecek kişisel özelliklere ve donanıma sahip olması gerekmektedir. Doğada, dağda, macera turlarında kimlerin grubunuza liderlik edeceğini sorun. Dağ ve macera turlarının liderlerinin yetişmiş, deneyimli, yaptığı işi içselleştirmiş ve sizinle birlikte bir deneyime ya da eğlenceye ortak olan bir kişiden çok yaptığı mesleği olarak kabul etmiş, sorumluluk alıp süreci yöneten kişiler olması gerektiğini unutmayın.

– Kendini Bilme ve Tanıtma:

Doğada olup kontrollü maceralara girişmenin, bir dağın doruğundan manzarayı izlemenin ne derecede çekici olduğunu, kulağa nasıl da hoş bir çağrı olarak geldiğini  biliyoruz. Bu etkinliklerin en kısası olanı da, aylarca süreni de uygun bir fiziksel hazırlık gerektirir. Hiç bir doğa aktivitesi tecrübeniz olmayabilir. Yine de dağ ve macera turlarından size uygun olanlarına katılabilirisiniz. Bunun için doğru bilgi akışı çok çok önemlidir. Fiziksel kondisyonunuzu, psikolojik sınırlarınızı,deneyim düzeyinizi doğru tespit etmeli ve servis sağlayıcılara doğru ifade etmelisiniz. Seçtiğiniz etkinliklere uygunluğunuzu sorgulamadan size herhangi bilet satıyormuşcasına turlarına kabul eden servis sağlayıcılardan uzak durun. Eğer ilk kez böyle bir etkinliğe katılıyorsanız ya da deneyiminiz az ise yeterli olup olmadığınızı tüm ön bilgilendirmelere karşın tayin edemeyebilirsiniz. Bu durumda acentenizin yönlendirmelerine ve soruların doğru yanıtlar vermek,deneme etkinliği önerilerini değerlendirmek, yüzyüze görüşme talep etmek akıllıca olacaktır.

– Acentasız macera seyahatleri:

Gelişmekte olan dağ ve macera turizmi sektöründe turizm acenteleri haricinde de organizasyon düzenleyen özel ve tüzel şahıslar bulunmakta, her geçen gün de artan talep ve cazibe nedeniyle sayıları artmaktadır. Turizm acenteleri haricindeki organizasyonlarla bu tür seyahatler yapacaksanız, organizasyonu düzenleyen kişi ya da kuruluşların, etkinlik liderlerinin hangi sorumlulukları aldıklarını, yasal gerekliliklerin yanısıra etkinliğe özel ihtiyaçların ne kadarını yerine getirmekle kendilerini sorumlu kıldıklarını etkinlik öncesinde öğrenin, mutabık olun.

– Ekipman ve güvenlik malzemeleri:

Dağ ve macera seyahatleri hem grup için hem de katılımcının kendisi için özelleşmiş kişisel ekipman,güvenlik ,ilkyardım malzemesi ve kullanım bilgisi, teknik malzemeler gerektirmektedir. Sizler için öncelikle grup malzemelerini eksiksiz, uluslararası standartlara uygun olarak sağlayan, kişisel ekipmanlarınızın temin ve tedariği konusunda danışmanlık yapabilen ( güvenilir ve ekonomik seçenekler sağlayabilen ) , güvenlik ekipmanlarının güncelliklerini hassasiyetle takip eden organizasyonları tercih etmeniz hem güvenliğiniz hem de ekonomik avantajınız açısından önemlidir. Etkinliklerde kullanılacak olan kişisel teknik malzemelerin kullanımı konusunda eğitim, kurs, bilgilendirme ve uygulama yapılıp yapılmadığını mutlaka sorun.

– Yerel Sorumluluk ve Sorumlu Turizm:

Dağ ve macera turlarının bir çoğu hassas coğrafyalarda geçmektedir. Hem kültürel, hem ekonomik hem de çevresel duyarlılıkları olan organizasyonları tercih etmenizi öneriyoruz. Yerel faydaları,istihdamı, yerel servis sağlayıcılar aracılığıyla risk paylaşımını önemseyen kuruluşlarla seyahat etmek çok daha avantajlıdır. Yerellerle işbirliğinin gücü aynı zamanda seyahatinizin sigortasıdır. Unutmayın ; işler iyi giderken herkes kahramandır , önemli olan kriz anlarını yönetebilmek, bu anlarda güçlü kalabilmektir. Bunun yanında çevreye duyarlı ve kültüre saygılı organizasyonlar aynı zamanda sizlere eşsiz deneyimler sunarlar.

 

“Güven ve güvenlik”, dağ ve macera seyahatlerinin planlama aşamasından evinize dönene kadar organizasyon ile aranızdaki en önemli değerlerdir. Güvenebilmek için yukarıda yazdıklarımızı takip etmenizi naçizane öneriyoruz.

 

Dağlarla kalın,

Keşif dolu yeni yollar, yeni yolculuklar dilerim.

 

ERCAN SELİM KOLBAKIR

 

2 thoughts on “Gözünü doruklara dikmek CİDDİ İŞTİR !

Yorum Bırak