Edelweiss, Alp Dağlarından Bir Aşk Hikayesi

“Edelweiss, Alp Dağları’nın yüksek kesimlerinde yetişen beyaz bir çiçektir.

1907’de Avusturya imparatoru Franz Joseph tarafından dağcı birliklerinin sembolü haline gelmiştir.

Bu tarihten beri birçok Avrupa ülkesinde üstün başarılı askeri birimler ve/veya dağ komandoları tarafından sembol olarak kullanılır.”

 

Yukarıdaki tanımlamanın bu güzel çiçek için yetersiz olduğunu az sonra anlatacaklarımdan sonra umarım sizler de anlayacaksınız…

 

Bu güzel ve değerli çiçekle ilk tanışmam 1997 senesinde Alp dağlarına ilk ziyaretim sırasında olmuştu.”Bir kardelene verilen bu önemin nedeni  ne olabilir ki?” dedim ve o aşk o gün başladı.

Kelimeyi parçalara bölersek “edel” soylu, “weiss” ise beyaz anlamındadır. “Kıymetli Beyaz” isimli bu çiçeğin latince ismi olan “Leontopodium” ise Yunanca da “Aslan Ayağı” anlamına gelir.

Ölümüne aşk bu çiçekte vücut bulur. Sevdiceğine bu çiçeği hediye edebilmek yarışında kim bilir kaç genç alp köylüsü genç sarp kayalıklar da hayatını kaybetmiştir? Ancak saf aşk bazen zorlukları göğüsleyebilmeyi ve bazen de bu uğurda can vermeyi emretmez mi?

Kim bilir kaç tanesi de kız arkadaşlarının gönüllerine isimlerini derin harflerle yazdırabilmişlerdir?  Bu konuda bir kayıt yok ancak “Alpinizmin” doğuşunda bu küçük yünlü çiçeğin büyük bir yeri vardır.

“Dağ Çiçeklerinin Kraliçesi” olarak da adlandırılan, küçük beyaz ve yünsü görünümlü bu çiçek yüksek kayalık uçurumların ulaşılması güç noktalarında soğuğa ve zor hava şartlarına  direnir.

Avusturya ve Bavyera Alpleri’nden başka bir de Kafkas Dağları’nda rastlanan bu çiçek için Alplerde söylenen bir söz vardır.

”Nur die Elite kann Edelweiss erreichen”

“Edellweiss’a sadece tecrübeli dağcılar ulaşabilir”

Edelweiss’in anatoprağı Mogolistan bozkırlarıdır. Son buzul çağında Alpler’e uzanmayı başarmıştır. Dünya üzerindeki yayılımı Avrupa dağlarında, Jura dağlarından ve Karpatlardan, Pirenelere kadar uzanan bölgede görülebilir.

Uzun zamandır Alp Dağları’nda “koruma altında” olan bu çiçeğin yurtdışına çıkarılması, koparılması yasaktır. Ancak tohumları satışta rahatlıkla bulunabilir ve ekim denemelerini kendiniz uygun şartları sağlayarak yapabilirisiniz.

 

Bu fotoğraf Montis ofisinde, soğukta, cam önünde yaptığımız 2. denememizden bir görüntü. Henüz 14.gündeyim, umarım 1 haftaya filizleri göreceğiz. Heyacanlıyız. Zor dağ şartlarını, aslında ilk baharın ilk günlerini yaratmak konusunda hassas olmamız lazım.

 

Geleneksel Tıptaki Yeri:

Karanlık Ortaçağ ve öncesi zamanlarda, sihir işlerinde  “görünmezliği” sağladığı ve hatta “kurşun işlemez”  birisi olmanızı sağladığı söylenir.

En eski kullanım alanlarından biri romatizmal ağrıları gidermektir, bu yöntem özellikle Tirol bölgesinde sıklıkla kullanılan geleneksel bir tedavi yoludur.

Bu bitkinin kullanım alanlarından aldığı bazı Almanca isimleri vardır. Strahlendes Ruhrkraut (dizanteri bitkisi) ve Bauchwehblume (mide ağrısı bitkisi) isimlerinden anladığımız üzere dizanteri ve ishalde kullanımı da söz konusudur. Difteri de ,öksürüğün giderilmesin de olan yararlarının yanında göğüs kanseri tedavisinde yararlı olduğu bilinmektedir.

Solunum problemleri ve abdominal düzensizliklere iyi geldiği, ayrıca yüksek antioksidan yapısı nedeniyle hücreleri zararlı ajanlardan koruduğu bilinmektedir.

Edelweiss ekstratı cilt sağlığında yaşlanma karşıtı etki göstermekle birlikte, cilt mantarında ve bakterilerin tedavisinde etkilidir. Bu ekstrat güneş sonrası cilt koruma ve nemlendirmesinde de kullanılmaktadır.

Bilinen farkli isimleri şöyledir: Aslan Ayağı, Güzel Yıldız, Alplerin Ölümsüz Çiceği ve Buzul Kraliçesi.

Yaşam alanları:

Yüksek dağlarda yüksek UV etkisinde ve düşün atmosferik basınç altında yaşar. Sıcaklık ve nem seviyelerinin ekstrem değerlerine uyum sağlamıştır. Kaya çatlakları arasında ya da uzun duvarların üzerindeki küçük çakıllı topraklık yerlerde görülür.

Bu ekstrem koşulların çiçeği bir çok ticari markanın sembolü olmuş ve Alp bölgelerinde yaşamın içine fazlasıyla girmiş durumdadır.

Aşağıdaki bazı fotoraflar bunu size daha iyi anlatacaktır.

 

 

 

 

Montis ekibi olarak Edelweiss’ın bizlere olan etkileri yaşam alanlarımıza da yansımıştır.

O sembolü her gördüğümde içimde bir mutluluk oluşur, sıkıştığım şehir ortamında hoş kokulu bir dağ esintisini hissederim. Dağlara olan özlemim artar.

 

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

15 thoughts on “Edelweiss, Alp Dağlarından Bir Aşk Hikayesi
 • buse

  Beni taaa buralara kadar sürükleyen Edelweiss sen ki o sert iklimde yüksek ısıda bir kayanın bile bu kadar zarif bir çiçeğe zemin olabileceğini bize anlattın senin kokunu da duyucam one day..Bilgilerinizden istifade ettim sevgili site çalışanları..

  • ozgur
   5/5

   Sevgili Buse hanım, One day:) Evet umarım hep beraber görebiliriz... Güzel yorumunuz için çok teşekkürler,

 • Fırat
  5/5

  Edelweissi araştırırken güzel sitenizi görüp bilgilendirici yazınızı okuduktan sonra edelweisse karşı daha bir sempatim arttı doğrusu. Bir gün yolum isviçreye düşerse mutlaka alplere çıkıp edelweiss bulucam :) Yazınızı okurken kokusunu hissettim resmen. Böylesine güzel sitenizi geç keşfettim ama olsun bundan sonrasında yazılarınızı okurum :)

  • ozgur
   5/5

   Sevgili Fırat Bey, ilginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler. Dağlarla Kalın.

 • Aysel dalgic
  5/5

  Izledigim bir kore dizisinde adı geçti ve ilk defa gördüm aplyildizi çiçeğini merak edip arastirirken yaziniza rastladim yaziyla birlikte montis le tanismis oldum 😊 sayfanızı gezerken hep hayalim olan seyehatlere gittim teşekkür ederim bir gün belki bende size katilabilirim

  • ozgur

   Sevgili Aysel hanım, İlginize ve güzel yorumunuza çok teşekkür ederiz. Edelweiss'ı bizzat kendi gözlerinizle görebileceğimiz Alp Dağları'ndaki Trek ve Tırmanış turlarımızda sizleri de bizimle beraber göremekten mutluluk duyarız. Özgür Özmete / Montis Team

  • Burcu Arıkan
   4/5

   Crash landing on you:)

   • 5/5

    Evet ben de orda gördüm ve araştırdım cidden çok güzel umarım yakın bir zamanda görebiliriz

 • 5/5

  ben çocukken avutsturya'dan aldıgımız bir oyuncakta çalan şarkı çok hosuuma gitmişti şarkıyı araştırdım ve buldum şarkınını adı Edelweiss , şarkı çok hoşuuma gitti ve şu an hikayesi daha çok hoşuuma gitti beni başka diyarlara götürüyor bu şarkı ...

  • ozgur

   Güzel yorumunuz için çok teşekkürler, bizleri de alır götürür uzaklara her zaman:)

 • Merhaba , alpyıldızı çiçeği neymiş diye araştırırken güzel notunuzu okudum. Çok hoşuma gitti kendimi sarp bir kayalıkta alp yıldızı çiçeğini bulmuş ama ulaşmakta zorlanır gibi hissettim. Sevdiğime de onu almam gerekirmiş gibi bir hayalde olsa güzel duygu yaşadım çok teşekkür ederim. İnşallah bir gün gerçek olur ... Sağlıklı günler dilerim.

 • Özlem Alp
  5/5

  Çocukluğumdan beridir İsviçre’ye olan hayranlığım var. Bu yüzden oğlumun adını ALP koydum . Şimdi hamileyim erkek mi kız mı daha bilmiyoruz ama kızım olacağını hissediyorum. Eğer olursa adını EDEL koymaya karar verdik :)

  • ozgur

   Umarım bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız. Alp dağlarında belki bir gün bir turumuza katılırsınız. Çok teşekkürler,,

 • Sinem Yılmaz
  5/5

  Hem Türkçe anlamı hem de Alp dağları sebebi ile oğluma Alp ismini vermiştim. Doğal kozmetik şirketi kurduk, marka ismimiz Les Alpes Naturel. Logo arayışındayken Edelweiss çiçeğin rastladım ve yazınızı okurken logomuzda kesinlikle bu çiçeğin olması gerektiğine karar verdim, umarım birgün yine vasıtanızla gerçeği ile karşılaşırım, teşekkürler 🙏☺️

Yorum Bırak

× Whatsapp İletişim Hattı