Dünyanın En Prestijli Trek Rotası:

Everest Ana Kamp Yürüyüşü

Nepal; Güney Asya’da bulunan, kuzeyinde Çin’in otonom bölgesi Tibet, güneyinde Hindistan ile sınırları olan bir ülkedir. M.S. 4 yy.dan beri küçük Hint prenslikleri ile başlayan tarihleri, Kathmandu vadisi gibi verimli topraklarından dolayı bölge halklarının ve dünya sömürgeci ülkelerinin de ilgisini çekmiştir. Ancak yüksekliği 8000 metrelere ulaşan,  Pakistan’dan Bhutan’a 2500 km.lik uzunluğu ve 200 ile 400 km genişliği ile Yüksek Himalayalar, Hindistan sınırını çizen yüksekliği 600 ile 1200 metreleri bulan Alt Himalaya sisteminin arasında kalan Nepal, yönetimsel olarak kendi etnik yapısı içinde kalabilmeyi büyük ölçüde başarmıştır. Etnik grupların birbiri ile mücadelesinden başarı ile çıkan ve yönetimi uzun zaman istikrar ile elinde tutan Ghurka’lar 19. yy. başında İngilizler ile yaptıkları savaşları kaybedince soylu ailelerin taht kavgaları başlamıştır. Hindistan gibi direkt bir kolonileşme olmasa da İngiliz etkileri ülke yaşamına sirayet etmiş, bölgeye büyük keşif ve tırmanış ekspedisyonları hızlanmıştır.

İşte bu noktada Nepal’de yaşayan 70 etnik gruptan biri olan Sherpa halkı dünya dağcılık tarihinde boy göstermeye başlamıştır. 500 yıl önce Tibet’ten Himalayalar’a yüksek geçitlerden geçerek geldikleri düşünülen ancak son zamanlardaki araştırmalarda bu tarihten önce de Khunde, Khumjung ve Namche gibi 3800 metrelerde yaşayan Sherpa köylerinden bahsedilmektedir. Sherpa’ ların bu geçişleri Tibet Budizim’ini Nepal’in güneyine doğru yayarken, Tibet’ten sırtlarında taşıdıkları tuz ticareti ile bölgede ekonomik bir güç oluşturmayı başarmışlardır.

Gururlu, yardımsever, çalışkan ve zorlu coğrafyada hayatta kalmayı başaran bu akıllı dağ halkı Avrupalı tırmanış ve coğrafi keşif ekspedisyonlarının liderlerinin dikkatini çekmekte pek zorlanmadılar. 1930’lara gelinip tırmanış ekspedisyonları başladığında 1953’de Everest Zirvesine Sir Edmund Hillary ile beraber ayak basan Tenzing Norgay gibi ünlü Sherpa ekip liderleri dünya keşif dünyasındaki yerlerini almaya başlamışlardır.

Sanskritçe Hima – kar, alaya – mesken anlamına gelen Himalayalar, barındırdığı 7300 metrenin üstünde 110 adet ve bunlardan 8 adedi 8000’lik metrelik olan zirveleri ile, dünyanın en büyük buzulları ve bu buzulların beslediği başta Ganj Nehri olmakla beraber yaşamın devamını sağlayan 8 nehire, endemik bitki ve doğal yaşamı ile dünyanın en önemli ekolojik sistemlerinde birine ev sahipliği yapar.

Monjo – Nepal

Her dağ tutkununun bu muhteşem coğrafyada 8000lik buz ve kaya duvarlarının gölgesinde en az bir kere bulunma isteği ve arzusunu anlamak çok zor değil. Himalayalar‘ ın acımasız doğa şartlarına uyum sağlamış yerel halkın desteği ile yılda 40.000 e yakın yürüyüşçü ve tırmanışcı bu tozlu patikalardan geçer. Biz de yol boyunca bulunduğu konuma ve yüksekliğe göre konforlu ve en iyi hizmeti veren lodgelarda konaklama yapıp, yemeklerimizi yerken doğanın mirasını daha iyi anlayacağız.

Yüksek İrtifa ve Antreman Programı

Bu şartlar altında en dikkat etmemiz gereken ve bizleri en çok zorlayacak kısım yükseklik ile gelişen fiziksel ve psikolojik değişikliklerdir. İrtifa ile birlikte azalan oksijen, metabolizmamızın buna uyum sağlama çabasına, acele etmeden, yavaş yükselerek, yeterince beslenip özellikle çok sıvı alarak, kişisel hijyenimize dikkat ederek ve moralimizi hep yüksek tutmaya çalışarak destek olmalıyız. Programımız ve rehber kadromuz bu şartları sağlamak üzerine oluşturulmuş ve siz katılımcılara her türlü desteği sağlamak için her an hazır durumdadır.

Tengboche – Nepal

Ancak dünyanın en prestijli yürüyüşünü yapmadan önce bir hazırlık süreci gereklidir. Günlük kısa yürüyüşler, hafta sonları 6-7 saati bulan trekking rotaları, eğer imkan ve malzeme var ise belirli aralıklarla ve EBC yürüyüşüne başlamadan önceki 1 ay içinde 3000-3500 metre üzerinde en az 1 gece geçirmek, yüksek irtifaya uyumunuzu kolaylaştıran ve konforunuzu artıracak antrenmanlardır. Tabi ki bu noktada genetik olarak uyum ve ya uyumsuzluk önemli bir belirleyicidir. Önceden yapacağınız antrenmanlar kendi metabolizmanızı tanımanız için gereklidir.

Bu prestijli yürüyüş programında seçtiğimiz konaklamalar şartlar dâhilinde en iyileridir. Tabi ki karların meskeninde 5000 metrede günlük olağan konfor beklentisini burada aramamak gerekir. Sayılı insanın görebildiği, dünyanın en zor tabiat koşullarına sahip bölgelerinden biri olan Sagarmatha Milli Parkında, Everest’ in arkasından doğan güneşi seyretmenin, dünya dağcılık tarihinin yazıldığı Khumbu buzulu üzerinde bulunan Ana Kampı görebilmenin en önemli reçetesi; konfor alanlarınızdan çıktığınız bu yolculuğu sabır, cesaret ve yüksek moral ile geçirmektir.

Ekstrem Sporlar Sigortası

Katılımcılarımız için yapmakla sorumlu olduğumuz seyahat sağlık sigortanız gideceğimiz bölge gibi ekstrem koşulları kapsamamaktadır. Kişisel olarak tavsiyem Ekstrem Sporlar Sigortası ile her hangi bir kaza ya da hastalık durumunda, 6000 metreye kadar helikopter ile tahliye ve hastane bakım imkânları güvence altına alınmış olur. Rehberiniz ve yerel ekibimiz, ekstrem sporlar sigortanız kapsamında gerekli her işlem için yardımcı olacaklardır. Sigorta şirketinin aranıp tahliye işlemlerinin başlatılması, helikopter bulunması, Kathmandu’da karşılama, hastaneye transferde eşlik edilmesi vb. işlemler için her zaman hazırdırlar.

Rehberiniz ve yerel ekibimiz sizin sağlığınız için yanlarında yeterli ve gerekli ilaçları taşımaktadırlar. Hepsi uzun zamandır bu bölgede bulunmakta, dağ hastalıkları konusunda uzmandırlar.

Telefon Hatları ve İnternet Erişimi

Pherice’ye (4000 m) kadar GSM hatları çalışmaktadır. Türkiye hatlarınızın belirlediği yurtdışı paketleri ile rahatlıkla telefon görüşmesi ve internet erişimi sağlayabilirsiniz. Çoğu lodge da ücretli, bazı cafelerde ise ücretsiz wi-fi hizmeti bulunmaktadır. 4000 metre ve sonrasında GSM hatları çalışmamakla birlikte 100 ve 200 Mb’lık Everest Link internet kartları ile iletişiminizi sürdürebilirsiniz.

Konaklamalar ve Yemekler

Monjo – Nep

Namche Bazaar ve Deboche’de kalacağımız Lodgelar konforlu, yataklar rahat, örtüleri ve kılıfları temiz, elektrikli battaniyeleri olan lüks konaklamalardır. 4000 metreden sonra elektrik sadece güneş enerjisinden sağlandığı için imkânlar demin bahsettiğim konaklamalara göre azalarak devam eder. Sıcak su ücretli olarak hizmete sunulur, 5000 metrelerde bu imkân da bulunmaz.  4 gün sürecek bu kısımda hijyeninize özen göstermenizi özellikle rica ediyorum. Uyku tulumlarınız -10 ila -15 derecelik konfor derecelerinde tercih edilmelidir. Ayrıca odalarda verilen battaniye ve yorganları tulumunuzun üstüne sererek kullanma imkânınız vardır. 4000 metreden sonra su ve enerji problemlerinden dolayı yatak örtüleri ve yastık kılıfları genelde yıkanmazlar. Bunun için yanınızda bir çarşaf ve yastık kılıfı getirmeniz yeterlidir. Uyku tulumu ile yattığınız lodgelarda bunlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yemeklerden de biraz bahsetmek istiyorum. Kathmandu’da özellikle denenmiş ve hijyeninden emin olduğumuz restaurantlarda yemek yiyeceğiz. Yerel yemeklerin açık olarak satıldığı mekânları önermiyorum. Suları mutlaka kapalı şişelerden içmenizi tavsiye ederim. Kathmandu’ yu gezerken göreceğiniz gibi şehrin alt yapısının çökmüş, yolların tozlu ve hijyenden uzak olmasından dolayı çoğu zaman içeceğinize isteyeceğiniz buzu bile kapalı şişe sularından yapılıp yapılmadığını sormalısınız.

Dağlardaki yemeklere gelince, kaldığımız lodgelar ve öğlen yemeklerimizi yediğimiz çay evleri gayet temiz ve lezzetli yemekler sunarlar. Nepal mutfağı kendi yemek kültürümüze çok uzak olmamakla birlikte, pizza, hamburger, çok çeşitli çorbalar lodgeların menülerinde bulunmaktadır. Ancak kişisel yemek alışkanlıkları, fizyolojik hassaslıklardan dolayı kullanılan yağlar sizi rahatsız edebilir. Bu konuda rehberinizin tavsiyelerini dikkate alınız. Yükseğe çıkıldıkça et yemeklerinden uzak durmanız, gerekli protein ihtiyacını kahvaltılıklardan ve yanınızda getirebileceğiniz ekstra yiyeceklerden sağlayabilirsiniz. Kahvaltı için de çok çeşitli menüler bulunmakla birlikte bizim alışkanlıklarımızdan biraz uzak olabilir. Yanınızda az miktarda -morali yüksek tutacak kadar- zeytin, çeşitli peynirler, kuru et getirebilirsiniz. Kuruyemiş, vitamin ve protein barları, çikolatalar, gofretler gibi yürüyüş sırasında destekleyecek yiyecekler ise Katmandu konaklamamız sırasında büyük marketlerde bulabileceğiniz ürünlerdir.

Kişisel Malzeme ve Kıyafetler

Kişisel malzemeler konusunda da size gönderilmiş listeleri ve adetleri incelemenizi öneririm. 2800 metreden 5500 metreye kadar bir irtifa aralığında geçen bu yürüyüş için birbiri ile kombine edilebilen hafif ama etkili kıyafetlerin ve aksesuarların seçilmesi gerekir. Tecrübesi olanlar için genellersek bir trekking faaliyetinde kullandığınız ekipman ve kıyafetlerin yanında az miktarda yedek ve Ana kamp ile Kallapathar tırmanışı için kalın eldiven, alt üst içlikler, kalın polar, kalın yürüyüş pantolonu gibi kıyafetlere de ihtiyaç bulunmaktadır.

Kaz tüyü mont, ince eldivenler, bere gibi kıyafet ve aksesuarlara ısıtması bulunmayan lodgelar da ve gece hava almaya çıktığınız da mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Havanın inceldiği bu yükseklilerde ultraviyole korumalı en az kategori 3, tavsiyem kategori 4 güneş gözlüklerini mutlaka edinmeniz gerekmektedir. Tozlu patikalar ve Khumbu öksürüğü denen buzulun yıpratması sonucunda oluşan micro boyutlardaki kum tanelerinin vereceği zararları azaltmak için maske görevi görecek microfiber kumaş boyunluklar tavsiyemdir.

Lukla uçuşlarında ve yak – Tibet öküzleri ile yapılan eşya taşımalarında, ağırlık kısıtlamaları olduğundan sırt çantanız dâhil tüm yükünüzün 15 kiloyu geçmemesi gerekmektedir. Bu trekkingi yapan herkes kirli, tozlu ve kıyafetlerini birkaç günden fazla kullandığı için göze batmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Türkiye’de bu destinasyona en fazla ekspedisyon düzenlemiş, bu tozlu patikalarda tekrar tekrar yürümüş tecrübeli MONTIS ekibi ile maceraya hazır mısınız?.

2 thoughts on “Dünyanın En Prestijli Trek Rotası:

Everest Ana Kamp Yürüyüşü

Yorum Bırak